Ett forum för oss som är intresserade av marinen och marina frågor. Vi uppmanar alla att delta i debatten.
En vecka har gått av övningen och fyra dagar återstår. Mycket har naturligtvis kretsat kring den tragiska olyckan med det störtade flygplanet tidigare i veckan. I samband med söndagens minnesceremoni gavs deltagarna i övningen möjlighet till en stunds eftertanke under ett två timmar långt övningsuppehåll.
Som tidigare rapporterats på svenska Försvarsmaktens sida om Cold Response har besättningen på Härnösand genomfört ett brett spektrum av övningar. Såväl luftförsvar, ytstrid som ubåtsjakt har övats med gott resultat. Under den tillämpade delen av övningen har Härnösand varit på fiendesidan och där skapat problem för den multinationella styrkan, som angripits flera gånger.
Särskilt samarbetet med de norska kustkorvetterna av Skjold-klass har varit värdefullt och framgångsrikt. Under lördagen passerade Härnösand latituden N 70 grader och har därmed slagit nordligt rekord (så vitt känt) för svenska ytstridsfartyg.
Nedan bifogas några bilder på HMS Härnösand från övningen. Notera hur bra kamouflaget fungerar även i denna vintermiljö.
Jimmie Adamsson
Informationschef
Tredje sjöstridsflottiljen
Ett forum för oss som är intresserade av marinen och marina frågor. Vi uppmanar alla att delta i debatten.
"Härnösand tillsammans med en kustkorvett av Skjold-klass."
Är "kustkorvett" verkligen den officiella beteckningen på dessa fartyg? I min värld så är en korvett ett mindre och allsidigt stridsfartyg som kan bekämpa mål i luften, på ytan och under vattnet. Så vitt jag vet så saknar den norska Skjold-klassen sensorer och vapensystem för ubåtsjakt. Vad är det för fel på "robotbåt" eller "missilbåt"?
Hej Per, enligt norska försvarsmaktens sida kallas de för "Kystkorvetter" varför frågan bör ställas dit. Enligt våra svenska traditionella normer är jag benägen att hålla med dig, men jag tror inte det finns något fastställt för vad en kustkorvett ska kunna göra. /Jimmie Adamsson