Resebrev 120808
Äntligen skiner solen återigen på HMS Falken, efter tre blöta dygn till sjöss har vi nu ankrat 5 sjömil från Törnsberg. Samtliga ombord håller på med att ”ship shapea” Falken, vilket innebär att alla nu jobbar hårt med att få Falken extra fin inför NOKA. Nu ska vi visa upp HMS Falken i dess essä! Ordning och reda, puts och studs och fint ska det vara, som den Svenska flottan!
Vi putsar mässing, skrubbar skrov, paradviker segel och mycket mycket mer. När vi paradviker segel är vi extra noga med att vika segelen så att det blir snygga och symetriska veck längs med bommen. Roligaste är toppgastarna på råbommen (bommen som går horisontelt) som står darrande med näst intill kramp i vaderna, ett vettskrämt ansiktsuttryck och ett krampaktikt tag med händerna om bommen för att inte ramla ner. Skämt å sido så verkar de ha det lite besvärligt, men man får lida pin för att vara fin! Nu lider ju inte Falken något, hon verkar vara bekväm med lite lung sjö även hon.
Alla är glada och har ett glatt humör, det sjungs visor uppe på däck och det arbetas över hela båten, det är äkta sjömans känsla ombord!
Vi på maskin håller också på med rent skepp, så jag har tvättat rent i maskinrummet, lagat armaturer i både brassens och sekondens hytt. I byssan gick spisen igår under gång sönder så vi i maskinpersonalen fick byta en stekplatta och koppla in en ny kopplingsplint. För de som tycker det är obekvämt med sjögång på däck ska jag säga att det inte är bekvämare i byssan. Jag behövde montera loss spisen och vända den upp och ner tillsammans med Brassen, vi hade även sällskap av två kockar som försökte laga mat (som de givetvis lyckades ypperligt med).
I morgon går vi som sagt in mot Tönsberg. Vi kommer ha babord som kajsida och på stybord kommer det att ligga två skepp utanpå oss. Hoppas på att detta solsken håller i sig till helgen då de ska tävlas i segling, fotboll och andra utomhusgrenar. Men om inte så är vi härdade här ombord..
Kd Karström
Kd Karlsson
Ett extra stort grattis till Timmerman Ylva Söderberg som fyller 25 år idag.