Till övergripande innehåll Om webbplatsen, tillgänglighetsinformation Startsidan Nyheter Innehållsöversikt Sök Vanliga frågor och svar Hjälp Kontakta oss Juridisk information
Du är här:

myndigheten

Här finns information om Försvarsmaktens värderingar, våra uppgifter från riksdag och regering och hur vi arbetar för att lösa dem. Här finns även fakta om myndighetens ekonomi, upphandlingar och tillståndsgivning.

till myndigheten

jobb & karriär

Flygmekaniker, skyttesoldat, kock eller sjöofficer? Oavsett vad du vill göra i Försvarsmakten börjar din resa med en grundutbildning.

till jobb & karrär

bloggportalen

Här finns information om Försvarsmaktens värderingar, våra uppgifter från riksdag och regering och hur vi arbetar för att lösa dem. Här finns även fakta om myndighetens ekonomi, upphandlingar och tillståndsgivning.

Du är här

Resebrev HMS Falken 170308

John Samuelsson

Hej alla goa glada där ute.

Under dom senaste 24 h så har vi ett 1 dags program som sträcker sig ut över 3 dgr. Där alla våra elever får lära sig alla grunderna i sjömanskap.

-Seglens namn
-Riggens namn
-Tamparnas namn och funktion
-Sjötermer
Samt en massa annat också. Så för våra elever så kan det lätt bli rörigt med en massa nya termer.
Idag klockan 1500 svensk tid så kommer vi lätta ankar och därefter segla mot Teneriffa. Våra elever kommer skriva en massa bra resebrev framöver. Därför vill jag gärna få ut ett bildarkiv och kort info om vad som försiggår just i detta nu.

Fair Winds

3 skeppare John Samuelsson

Personlig blogg

Skonertdivisionen är ett utbildnings och rekryteringsförband. Divisionen består av HMS Gladan och HMS Falken, där utbildningen bedrivs med inriktning på sjömanskap och praktisk navigation.

Vi håller både praktiska och teoretiska lektioner som kan bli både fysiskt och psykiskt krävande då de sker på havets och vädrets villkor. Den speciella miljön som för de flesta är helt ny (segelfartyg), bidrar till att eleven kan utvecklas som individ och som gruppmedlem.

0 kommentarer

delta i diskussionen ↓

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *